Azt gondolnánk, hogy a mandulaital újdonság a boltok polcain, pedig nem. Már a középkorban is készítették. Mivel az állati tejek hamar megromlottak, azokból általában sajtot, vajat vagy más tejterméket készítettek. A mandulabélből készült ital jobban és hosszabb ideig eltartatható volt. Ezen kívül a mandulát könnyebb volt tárolni is. Az iszlám és a keresztény vallási kultúrákban is gyakran fogyasztották böjt idején.
Az elsőnek tartott magyar szakácskönyvben, az XVI. századból származó erdélyi fejedelem udvari szakácskönyvében, a Szakáts-Tudományban is található ,,mandulatej” recept. A recept mellett betegségek (székrekedés, hasmenés) esetén fogyasztandó változatokat is találhatunk.
A mandulaital energiatartalma körülbelül a harmada a tehéntejének. Fehérje, zsír és szénhidráttartalma is alacsonyabb. Mindezek előnyösek is lehetnek, azonban kisgyermekeknek ne adjunk mandulaitalt tehéntej helyett, kivéve, ha indokolt (pl.: tejfehérje-allergia). Nem tartalmaz koleszterint. Laktózmentes, tejfehérje-mentes, így laktózintolerancia és tejfehérje allergia esetén kiváló tejpótló ital lehet. Mivel állati eredetű terméket sem tartalmaz, így szigorú vegetáriánus étrendbe is beépíthető.
A mandulaital színe sárgásabb, sűrűsége a tehéntejhez hasonlít. Illata, és íze is mandulás. A gabonaitaloknál jellemző kesernyés utóíz nélkül élvezhetjük finom ízét. Használjuk kávéban, kakaóban, turmixokban, és italaink finom mandula ízt kapnak. Édességekhez különösen passzol, de kísérletező kedvűek akár sós ételekben is kipróbálhatják.
A mandula, mivel csonthéjas, arra hajlamosaknál allergiás reakciót is kiválthat, így allergiás kisgyermekeknél más növényi italt válaszunk, például a rizsitalt.